Instagram Ve Facebook Atağa Geçti
 
Mobil kullanıcıların Facebook'tan sonra en çok tercih ettikleri sosyal medya platformu olan Instagram, geçtiğimiz hafta yepyeni bir hamleyle adından söz ettirdi. "Hikayeler" olarak göze çarpan bu yeni özellik daha önce Snapchat ile hayatımıza girdiği için kullanıcıların uyum sağlama ve benimseme süreleri de bir hayli kısa oldu. Instagram'ın bu hamlesinin Snapchat'i zor duruma düşüreceği söylenedursun, kullanıcılar şuan için hallerinden oldukça memnun görünüyor. 
 
Intagram'ın en yenisi Hikayeler'i kullanabilmek için ekranın sol üst köşesinde yer alan + simgesine tıklamak yeterli. 
Ios ve Android için aynı anda kullanıma açılan Hikayeler üzerinden yapılan fotoğraf/video paylaşımları 24 saat içinde kayboluyor. Ayrıca takip ettiğiniz bir hesap Stories üzerinden bir paylaşım yaptığında direkt mesajla dönüş sağlayabilme şansınız da var. İleride ne olur bilinmez ancak Stories henüz filtre kullanımını desteklemiyor. Etiketler ve renkler kullanarak görsel üzerinde çeşitli oynamalar yapmak ise mümkün. Hatırlatmakta fayda var, Hikayeler'deki içeriklerin sıralanma kriteri paylaşım zamanı yerine kişiler ile etkileşiminiz olarak belirlenmiş durumda. 
 
Geçtiğimiz aylarda Instagram üzerinde yapılması planlanan değişiklikler kamuoyu ile paylaşıldığında büyük tepki çekmiş, Instagram geri adım atmak durumunda kalmıştı. Kullanıcıların uygulamayı tanıdıkları haliyle kullanma talepleri geri çevrilmedi diye düşünürken Instagram'ın yeni özellikleri birer birer hayata geçiriyor olmasıysa Instagram ekibinin yumuşak bir geçişle bildiklerinden şaşmadıklarını gösteriyor. Instagram'ın bir sonraki gündeminin ise yorum engelleme olacağı söyleniyor. Beraberinde başka yenilikleri de getireceğini düşündüğümüz yorum engelleme desteği için yapılmış resmi bir açıklama henüz yok.
 
Instagram adına yenilikler ve dalgalanmalarla geçen bir hafta yaşanırken diğer bir ilgi çekici haber de Facebook cephesinden geldi. Mobil uygulamadaki ana sayfaya bir kamera yerleştirmeyi planladığını açıklayan Facebook bunun için ilk denemeleri de Rio Olimpiyatları'nda yapmaya başladı. Çok yakında tüm kullanıcıların erişim sağlayabileceği bu yeni özellik üzerinde geçtiğimiz bahar aylarından beri çalıştığı söylenen Facebook, MSQRD desteği ile kullanıcılarına eğlence vaat ediyor. Ön kamera yardımıyla çekilen fotoğraflara ve videolara farklı filtreler eklenebilecek olması uygulamanın her zamankinden daha eğlenceli hale geleceği konusundaki inancımızı kuvvetlendiriyor. Şimdilik sadece Brezilya^da ve Avustralya'nın ufak bir kısmında denemeye açılan bu özellik yakında tüm Facebook kullanıcılarının vazgeçilmezlerinden olacağa benziyor.
 
Snachat'ten aşina olduğumuz bu iki özelliğin sırayla Instagram ve Facebook'ta karşımıza çıktığı bugünler de, sanıyoruz ki Snapchat'in suskunluğu da uzun sürmeyecektir. Bu rekabet ortamı ise elbette biz sosyal medya kullanıcılarına yarıyor.