Kredi kartı kullanarak ya da kullanmayarak, internet üzerinden güvenli alışveriş yapabilmeyi sağlayan ve dünya genelinde 100 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan PayPal, Türkiye'deki faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı. Bu karara gerekçe olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'na (BDDK) yaptığı lisans başvurusunun reddini gösteren Paypal, "Türkiye'deki faaliyetlerimizi durdurduğumuzu üzülerek bildirmekteyiz." diyerek durumu kullanıcılarıyla paylaştı. 

PayPal yolladığı bilgilendirme mailinde 6 Haziran itibariyle para gönderme ve alma işlemi yapılamayacağı detayını da paylaşıyor. Ancak kullanıcıların hesaplarında önceden kalan bir bakiye olması durumunda, kullanıcılar bu parayı kendi hesaplarına aktarabilecek. 

Paypal'ın Türkiye'den çekilme kararını açıklamasının ardından konu kısa sürede #PayPal etiketi ile Twitter'da Trend Topic oldu. Kullanıcıların en çok şikayet ettikleri konu ise, PayPal üzerinden ödeme alan ve yurtdışına ürün/hizmet ihraç eden kobilerin yaşayacakları sıkıntılar oldu. Büyük bir kullanıcı tepkisini de beraberinde getiren bu durumun yakın gelecekte çözümlenebilmesi adına PayPal ise çalışmalara başladığı bilgisini veriyor. 

PayPal tarafından yapılan açıklamanın tam metnine ulaşmak için,  https://www.paypal.com/tr/home , linkini ziyaret edebilirsiniz.